Monte Carlo, 25 mai - 28 mai 2017

Suntem pe Facebook

Pole position pentru Sebastian Vettel in Mexic

Data: 28 Octombrie 2017 / Formula 1

Antepenultima etapa a Campionatului Mondial de Formula 1 se disputa in acest weekend in Mexic. Sebastian Vettel (Ferrari) a fost cel mai rapid pilot al calificarilor, obtinand cel de-al patrulea podium din acest sezon. Al doilea rezultat al zilei, i-a revenit lui Max Verstappen (Red Bull), care a fost mai lent decat Vettel cu doar 0.086 secunde. Liderul clasamentului general, Lewis Hamilton (Mercedes) s-a clasat al treilea.

La doar o saptamana dupa cursa americana din Texas, Formula 1 a ajuns in Mexic, acolo unde duminica se va desfasura antepenultima cursa din acest an. Max Verstappen a fost cel mai rapid dupa primul tur din Q3 insa nu a reusit sa isi imbunatateasca timpul in a doua trecere. Sebastian Vettel, desi a avut un prim sector mai slab in turul final, a reusit sa stabileasca timpul de referinta in turul final. Este o slaba consolare pentru pilotul Ferrari in acest final de campionat. Cel care va lua startul de pe a treia pozitie a grilei, Lewis Hamilton, mai are nevoie doar de o clasare pe a cincea pozitie pentru a deveni campion, indiferent de rezutatul lui Vettel.

Colegul lui Hamilton de la Mercedes, Nico Rosberg, s-a clasat al patrulea, in fata compatriotului sau, Kimi Raikkonen. Unul dintre remarcatii acestui sezon, Esteban Ocon, va lua startul de pe a sasea pozitie, din fata lui Daniel Ricciardo si a lui Nico Hulkenberg. La a doua cursa cu Renault, Carlos Sainz va pleca de pe 9, din fata mexicanului Sergio Perez.

Marele Premiu al Mexicului se va desfasura duminica, incepand cu 21:00 (ora Romaniei).