Melbourne, 25 mar. - 25 mar. 2018

Suntem pe Facebook

Valtteri Bottas a castigat cursa finala a sezonului

Data: 26 Noiembrie 2017 / Formula 1

In acest weekend, Formula 1 si-a disputat la Abu Dhabi ultima cursa a sezonului competitional. Plecat din pole position, Valtteri Bottas a castigat singurul mare premiu care incepe pe zi si se incheie noaptea. Lewis Hamilton si Sebastian Vettel au urcat pe celelalte doua locuri ale podiumului, in aceeasi ordine in care au si luat startul de pe grila.

Fara o miza prea mare, dupa ce se titlurile erau deja decise atat la piloti cat si la echipe, cursa de pe Yas Marina a fost una plictisitoare. Primii trei piloti ai clasamentului final si-au pastrat aceleasi pozitii de pe care au luat startul, fara a furniza spectacol. Iar daca Daniel Ricciardo nu ar fi abandonat tehnic, am fi avut aceeasi situatie cu primii 9 clasati. Valtteri Bottas a obtinut cea de-a treia victorie a carierei, fiind urmat de campionul Lewis Hamilton si de vicecampionul Sebastian Vettel. A fost un singur moment in care Hamilton a pus presiune pe coechipierul sau insa a iesit mai larg intr-un viraj si a pierdut contactul cu Bottas.

Kimi Raikkoenen a incheiat al patrulea, in fata lui Max Verstappen. A sasea pozitie i-a revenit lui Nico Hulkenberg, germanul asigurand echipei renault cea de-a sasea pozitie in clasamentul anului. Cei doi echipieri Force India au terminat, asa cum ne-au obisnuit in 2017, in puncte. Sergio Perez a fost al saptelea iar Esteban Ocon al optulea, in urma lor venind Fernando Alonso. La ultima cursa de Formula 1 a carierei, Felipe Massa a luat ultimul punct pus in joc.

Mai mari reactii decat cursa in sine a starnit prezentarea pe podiumul de premiere de la Abu Dhabi al noului logo, schimbat de conducerea americana a Formulei 1 dupa 23 de ani: