CNVC - Trofeul Audi (Poiana Brasov)

Poiana Brasov, 09 oct. - 10 oct. 2021


  Clasamente 2021
 Clasamente complete


  Suntem pe Facebook

CNVC2: Erik Zsolt Fazakas își consolidează poziția de lider după victoria de la Măgherani

Data: 20 Iunie 2021 / Coasta

Duminică, 20.06.2021, s-a consumat cea de-a 5-a etapă a Campionatului Național de Viteză în Coastă - Divizia 2, loc în care lupta a fost disputată de cei mai buni piloți ai campionatului și pretendenți la titlu: Erik Zsolt Fazaks, Péter Paskó și Adorján Zőlde. Un total de 21 de sportivi s-au aliniat la startul etapei ce s-a desfășurat în județul Mureș, pe coasta de la Măgherani. 

Deși în manșele de recunoașteri, covăsneanul Adorján Zőlde s-a impus iar în manșa de antrenament, victorios a ieșit mureșeanul Péter Paskó, în cele două manșe de concurs lucrurile s-au schimbat complet, harghiteanul Erik Zsolt Fazakas (Honda Civic Type-R) fiind pilotul care a stabilit cei mai buni timpi, încheiând etapa cu un total de 03:40,916. Pilotul harghitean a fost urmat la 8,29 de secunde de către Adorján Zőlde (Seat Ibiza) în timp ce poziția a treia i-a revenit lui Péter Paskó (Volkswagen Polo) la o diferență de 11,33 secunde de lider. Revenit la coastă după absența de la Rânca, Attila Jaxy Jakab (Subaru Impreza) a stabilit al 4-lea cel mai bun timp, încheiând la o diferență de sub 20 de secunde în spatele colegului său harghitean. Cu timpul total de 04:00,063 Jaxy s-a impus în cadrul grupei B, continuând să rămână liderul sezonului. 

 

Clasa A1 a fost disputată de 8 sportivi, în urma luptei dintre ei, juniorul Bogdan Duma (Suzuki Swift Sport) reușind să se impună cu un timp de 04:05,456. În urma sa s-a clasat un alt junior, fiind vorba despre Alexandru Cazacu (Škoda Fabia 1), la o diferență de 13,67 de secunde. Pe ultima poziție a podiumului clasei A1 a încheiat Zsolt Patakfalvi (Volkswagen Polo GTI), diferența dintre el și Bogdan fiind de 18,49 de secunde. 

 

În cadrul clasei A2, după cum este de la sine înțeles, câștigătorul este același Erik Zsolt Fazakas, tânărul fiind urmat de același Péter Paskó, în timp ce pe a treia poziție a încheiat Alexandru Andreoiu (Renault Clio) la o diferență de 19,37 de secunde. Adorjan Zőlde s-a impus fără probleme în cadrul clasei A3, fiind urmat de Andrei Petrescu (Seat Leon) cu un ecart de 24,53 de secunde, respectiv de Dumitru Șerban (Audi 80 Coupe) la 51,23 de secunde în spate. 

 

Bogdan Duma a obținut victoria și în clasamentul Juniorilor, fiind urmat de Alexandru Cazacu, în timp ce podiumul a fost completat de Sebastian Grădinariu (Citroën C2 VTS). Clasa debutanților a fost adjudecată de către Alexandru Andreoiu, pilotul fiind urmat de Andrei Tabarcea (Peugeot 206 RC) și Sebastian Grădinariu.

 

Clasament OPEN

Poz Nr Nume Mașina  Clasa  Manșa 1 Manșa 2 Timp Diff
1   301      Erik Zsolt FAZAKAS    Honda Civic TypeR    A 2   1:47,694     1:53,222     03:40,916   0:00,000
2 343    Adorján ZŐLDE    Seat Ibiza    A 3   1:49,585   1:59,627   03:49,212   0:08,296
3 345    Péter László PASKÓ    VW Polo    A 2   1:53,820   1:58,432   03:52,252   0:11,336
4 340    Attila Jaxy JAKAB    Subaru Impreza    B   1:57,977   2:02,086   04:00,063   0:19,147
5 326    Alexandru ANDREOIU    Renault Clio    A 2   1:56,573   2:03,718   04:00,291   0:19,375
6 325    Sergiu ROGOZAN    Renault Clio RS    A 2   2:00,013   2:04,157   04:04,170   0:23,254
7 323    Bogdan DUMA    Suzuki Swift    A 1   1:58,975   2:06,481   04:05,456   0:24,540
8 334    Andrei TABARCEA    Peugeot 206 RC    A 2   2:02,978   2:06,436   04:09,414   0:28,498
9 320    Paul Cristian SILAGHI    Seat Ibiza    A 2   2:00,924   2:11,351   04:12,275   0:31,359
10 314    Andrei PETRESCU    Seat Leon    A 3   1:59,515   2:14,230   04:13,745   0:32,829
11 370    Alexandru CAZACU    Škoda Fabia 1    A 1   2:02,958   2:16,169   04:19,127   0:38,211
12 342    Zsolt PATAKFALVI    VW Polo GTI    A 1   2:08,219   2:15,728   04:23,947   0:43,031
13 349    Sebastian GRĂDINARIU    Citroën C2 VTS    A 1   2:03,517   2:22,001   04:25,518   0:44,602
14 335    Sabrina Nora CAMARDA    Citroën Saxo    A 1   2:07,704   2:21,659   04:29,363   0:48,447
15 305    Teodor Mădălin ȚAGA    Dacia Sandero    A 1   2:09,785   2:22,848   04:32,633   0:51,717
16 336    Nicolae Emil DOBRE    Peugeot 206    A 1   2:13,775   2:25,489   04:39,264   0:58,348
17 338    Dumitru ȘERBAN    Audi 80 Coupe    A 3   2:14,936   2:25,509   04:40,445     0:59,529  
18 341    Florin GAFTON    Dacia Sandero    A 1   -   2:25,670   -   00:00

Clasament clasa A1:

Poz Nr Nume Mașina Manșa 1 Manșa 2 Timp Diff
1  323     Bogdan DUMA    Suzuki Swift   1:58,975     2:06,481   04:05,456     0:00,000  
2 370    Alexandru CAZACU    Škoda Fabia 1   2:02,958   2:16,169   04:19,127   0:13,671
3 342    Zsolt PATAKFALVI    VW Polo GTI   2:08,219   2:15,728   04:23,947   0:18,491
4 349    Sebastian GRĂDINARIU    Citroën C2 VTS   2:03,517   2:22,001   04:25,518   0:20,062
5 335    Sabrina Nora CAMARDA    Citroën Saxo   2:07,704   2:21,659   04:29,363   0:23,907
6 305    Teodor Mădălin ȚAGA    Dacia Sandero   2:09,785   2:22,848   04:32,633   0:27,177
7 336    Nicolae Emil DOBRE    Peugeot 206   2:13,775   2:25,489   04:39,264   0:33,808
8 341    Florin GAFTON    Dacia Sandero   -   2:25,670     -   00:00

Clasament clasa A2:

Poz Nr Nume Mașina Manșa 1 Manșa 2 Timp Diff
1  301     Erik Zsolt FAZAKAS    Honda Civic TypeR   1:47,694     1:53,222     03:40,916     0:00,000  
2 345    Péter László PASKÓ    VW Polo   1:53,820   1:58,432   03:52,252   0:11,336
3 326    Alexandru ANDREOIU    Renault Clio   1:56,573   2:03,718   04:00,291   0:19,375
4 325    Sergiu ROGOZAN    Renault Clio RS   2:00,013   2:04,157   04:04,170   0:23,254
5 334    Andrei TABARCEA    Peugeot 206 RC   2:02,978   2:06,436   04:09,414   0:28,498
6 320    Paul Cristian SILAGHI    Seat Ibiza   2:00,924   2:11,351   04:12,275   0:31,359

Clasament clasa A3:

Poz Nr Nume Mașina Manșa 1 Manșa 2 Timp Diff
1  343     Adorján ZŐLDE    Seat Ibiza   1:49,585     1:59,627     03:49,212     0:00,000  
2 314    Andrei PETRESCU    Seat Leon   1:59,515   2:14,230   04:13,745   0:24,533
3 338    Dumitru ȘERBAN    Audi 80 Coupe   2:14,936   2:25,509   04:40,445   0:51,233

Clasament grupa B:

Poz Nr Nume Mașina Manșa 1 Manșa 2 Timp Diff
1  340     Attila Jaxy JAKAB    Subaru Impreza   1:57,977     2:02,086     04:00,063     0:00,000  

Clasament Juniori:

Poz Nr Nume Mașina  Clasa  Manșa 1 Manșa 2 Timp Diff
1  323     Bogdan DUMA    Suzuki Swift    A 1   1:58,975     2:06,481     04:05,456     0:00,000  
2 370    Alexandru CAZACU    Škoda Fabia 1    A 1   2:02,958   2:16,169   04:19,127   0:13,671
3 349    Sebastian GRĂDINARIU    Citroën C2 VTS    A 1   2:03,517   2:22,001   04:25,518   0:20,062

Clasament Debutanți:

Poz Nr Nume Mașina  Clasa  Manșa 1 Manșa 2 Timp Diff
1  326     Alexandru ANDREOIU    Renault Clio    A 2   1:56,573     2:03,718     04:00,291     0:00,000  
2 334    Andrei TABARCEA    Peugeot 206 RC    A 2   2:02,978   2:06,436   04:09,414   0:09,123
3 349    Sebastian GRĂDINARIU    Citroën C2 VTS    A 1   2:03,517   2:22,001   04:25,518   0:25,227
4 305    Teodor Mădălin ȚAGA    Dacia Sandero    A 1   2:09,785   2:22,848   04:32,633   0:32,342
5 336    Nicolae Emil DOBRE    Peugeot 206    A 1   2:13,775   2:25,489   04:39,264   0:38,973
6 341    Florin GAFTON    Dacia Sandero    A 1   - 2:25,670   - 00:00

 

Credit foto - Attila Balázs 

 

Articol semnat de, 

Cristian OLTEAN.

Raliuri

  • CNRB
  • ERC
  • Sprint
  • WRC

Coasta

Super Rally

Altele

  • Stiri